Rocznica zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

Dziś po wieczornej mszy w kościele spotkaliśmy się w niewielkim gronie na wieczernicy poświęconej  76 rocznicy zbrodni katyńskiej i 6-tej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze pod krzyżem misyjnym.  Wspólną modlitwę poprowadził ks. wikary Piotr Wasilewski“Twierdzą  pamięci niech będzie każdy polski dom – dzięki nim przetrwała pamięć o ofiarach Katynia. I nie możemy zapomnieć o ofiarach katastrofy smoleńskiej, mimo wielu niejasności i  nieprawdy, jaką to wydarzenie jest owiane. Cierpliwie poczekamy na prawdę, tak jak czekaliśmy na prawdę o katyńskiej zbrodni”– powiedziała prezes Stowarzyszenia Pro Bona Krynki – Lucyna Jurkiewicz.

Odczytaliśmy okolicznościowe wiersze zaś Kamila Baranowska – uczennica gimnazjum w Krynkach – odśpiewała “Pieśń o Katyniu” z repertuaru kapeli znad Barczy. Do wspomnień o wydarzeniach z 1940 roku dołączyła mieszkanka Krynek, która opowiedziała o tym, jak zachowano pamięć o Katyniu w jej rodzinnym domu. Opowieść była bardzo wzruszająca, tym bardziej, że wówczas jej rodzina mieszkała we wsi , która była w granicach ZSRR, a po delimitacji granic wróciła do Polski w 1948 r. Spotkanie zakończyliśmy odśpiewaniem Roty.
Wieczernica zorganizowana była spontanicznie przez Stowarzyszenie Pro Bona Krynki jako mały akcent w dzisiejszym dniu pamięci o wydarzeniach ze Smoleńska i Katynia.
Dziękujemy tym, którzy dołączyli  się do naszej wieczernicy.