Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krynkach rozpoczęły się w Mszą Świętą w kościele p.w. Św. Anny w Krynkach, podczas której ksiądz proboszcz Marek Wiśniewski przypomniał burzliwe dzieje narodu polskiego oraz ofiarną drogę do odzyskania niepodległości. Zwracając się do wiernych zacytował słowa Ojca Św. Jana Pawła II, wypowiedziane podczas homilii w czasie Mszy Św. odprawianej na Błoniach krakowskich 9 czerwca 1979 r. “Proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię „Polska”, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością — taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym. Abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili. Abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”. Również ksiądz kanonik Jan Okurowski zachęcał do pielęgnowania wartości chrześcijańskich i narodowych.

Po Mszy Św. samorządowcy i oficjalne delegacje instytucji z gminy Krynki złożyły wieńce na grobie Nieznanego Żołnierza na katolickim cmentarzu parafialnym.

O godzinie 12.30 mieszkańcy gminy Krynki spotkali się w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Krynkach przy ul. Piłsudskiego, aby dalej świętować Dzień Niepodległości podczas uroczystej akademii. Pani burmistrz Jolanta Gudalewska, witając zgromadzonych, wspomniała: “Jak bardzo dużo ludzi przelało krew, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce. Dlatego oddając hołd wszystkim tym, którzy umarli za naszą Ojczyznę, musimy zawsze o nich pamiętać”. Podczas występów artystycznych mogliśmy wysłuchać wierszy i pieśni patriotycznych, prezentowanych przez dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Samorządowych w Krynkach a przygotowanych przez Panią Elżbietę Skrouba i Panią Jolantę Szynkiewicz. Wystąpiły też zespoły: “Pogodna Jesień” oraz “Exit” pod kierunkiem Pani Lilji Żylińskiej. Pani Grażyna Baranowska ze Stowarzyszenia PRO BONA Krynki zaprezentowała autorski wiersz pt. “Polsko”.

Polsko
Przed laty zaborcy Cię w ziemię wdeptali
Usypali mogiłę abyś nie powstała
Na oślep walili, na oślep kopali
Byś dłużej konała, byś dłużej cierpiała
By biel Twą czystą zalać krwią czerwoną
I już chodzili z podniesioną głową
Już zacierali swe zbrodnicze dłonie
Lecz nie wiedzieli, że małą iskierką
Twe serce i pod ziemią płonie.
I nagle wielkim wybucha płomieniem
I wszystkie serca w jedno splata serce
I myśli łączy w zwycięskie pragnienie
I z grobu wstaje i jest NIEPODLEGŁA
Tysiące ludzi położyło głowy
Tysiące istnień przykryły mogiły
Ale to cena jest wielkiej miłości
To jest zapłata za wolność dla innych.
Kochajmy Polskę, czcijmy zamęczonych
Niebu oddajmy Ich dusze skrwawione
W świat idźmy z dumnie podniesioną głową
Z Bogiem trzymajmy drzewce polskiej flagi
Bo być Polakiem to zaszczyt, to honor
Dziękuję Polsko, Ojczyzno kochana!

Zapraszamy serdecznie w imieniu organizatorów i księdza Piotra Charytoniuka, proboszcza parafii prawosławnej w Krynkach, na nabożeństwo w intencji Ojczyzny, które odbędzie się w najbliższą niedzielę, 13 listopada br., o godz. 9.00 w cerkwi p.w. NNMP w Krynkach. Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji obchodów Narodowego Święta Niepodległości zaś przybyłym mieszkańcom i gościom za wspólne świętowanie.