Spotkanie “Krynczan życiorysy nieznane” w GOK-u

W piątkowe popołudnie, 21 października br., w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Krynkach odbyło się spotkanie poświęcone pamięci Mikołaja Stelmaszuka – żołnierza “andersowca” z terenu gminy Krynki, pochodzącego z miejscowości Nietupa. Na spotkanie przyjechała rodzina pana Stelmaszuka – córka Krystyna Skubisz z mężem Jerzym i synem Krzysztofem. Dzięki ich opowieściom oraz wspomnieniom poznaliśmy historię życia pana Mikołaja. Rodzina przywiozła ze sobą mnóstwo fotografii, dokumentów i odznaczeń. Los pana Mikołaja od łagrów sowieckich, poprzez wędrówkę z Armią gen.Andersa, bitwą pod Monte Cassino, pobyt w Anglii i powrót do Polski w 1947r i jego życie po wojnie, stał się nam bardziej znany. Na spotkanie przybyli mieszkańcy z naszej gminy, którzy pamiętali pana Mikołaja i to był świetny moment, by powspominać czas miniony i ludzi, którzy już odeszli.

Dzięki takim spotkaniom poznajemy życiorysy naszych mieszkańców, którzy uwikłani byli w różne koleje dziejowe i tym samym wielka historia staje nam bliższa poprzez losy ludzkie.

Wydarzenie uświetniły występy artystyczne – piosenki okolicznościowe w wykonaniu Kamili Baranowskiej i Emilii Gudalewskiej przy akompaniamencie Andrzeja Juszko. Grażyna Baranowska odczytała wiersz Jana Lechonia zaś wszyscy uczestnicy spotkania włączyli się we wspólne śpiewanie pieśni “Biały krzyż i “Czerwone maki na Monte Cassino”. Z uwagą wysłuchaliśmy też “Piosenki wstępujących do Armii Andersa” autorstwa Renaty Bogdańskiej (pseudonim artystyczny żony gen. Andersa Ireny Renaty Anders z d. Jarosiewicz).

Gminny Ośrodek Kultury w Krynkach jako współorganizator spotkania serdecznie dziękuje Stowarzyszeniu Pro Bona Krynki w osobie pani prezes Lucyny Jurkiewicz oraz wszystkim przybyłym za miłą atmosferę spotkania i za obecność. Warto jest gromadzić takie wspomnienia o ludziach, bo historia to nie tylko zabytki, mapy czy dokumenty ale przede wszystkim losy ludzkie.