Sokólska Noc Muzeów z “Zaranką”

W sobotę, 20 maja br., odbyła się kolejna edycja tej międzynarodowej imprezy promującej muzea i instytucje kultury.

To był wyjątkowy wieczór. Porządną dawkę kultury zaserwowały nam panie z Muzeum Ziemi Sokolskiej.

Najpierw  pani Edyta Głowa zaprosiła nas na zajęcia poświęcone architekturze sakralnej czyli świątyniom i cmentarzom. Oglądaliśmy m.in. zdjęcia archiwalne kościoła sokólskiego, który na początku wieku dwudziestego wyglądał zupełnie inaczej niż dziś. Wówczas to dobudowano do niego pięć bocznych naw (przybudówek) . To jedyny pięcionawowy kościół w naszym województwie.

Dowiedzieliśmy się też co symbolizują kopuły – nieodłączny element architektury cerkiewnej. Ta największa to sam Jezus Chrystus. Jeśli otaczają ją jeszcze cztery mniejsze to będą one reprezentować czterech ewangelistów. Meczety też są kopulaste. Ten w Bohonikach ma jedną a w Kruszynianach dwie. 

Zachwyciliśmy się starym zdjęciem przedstawiającym przepiękną, drewnianą synagogę w Suchowoli. Niestety nie dotrwała do naszych czasów. Jeśli chodzi o Krynki to podobno mieliśmy najwięcej bóżnic (świątyń żydowskich) w całym powiecie sokólskim.

Tego dnia wzięliśmy też udział w wernisażu prac sokólskich artystów plastyków, m.in. najbardziej znanego w Polsce przedstawiciela  tzw.  sztuki nieprofesjonalnej Krzysztofa Gieniusza i Witalisa Sarosieka – zwanego sokólskim Breuglem (chodzi o Pietera Bruegla  XVI–wiecznego malarza niderlandzkiego).

No i  daliśmy nasz kolejny koncert wyjątkowo ciepło przyjęty przez sokólskich sympatyków imprez kulturalnych.

Joanna Czaban