30 listopada 2019 r., spotkaliśmy się w GOK Krynki, aby przypomnieć tradycje “szarej godziny”. Nie było darcia pierza ani przędzenia kądzieli, ale były warsztaty kulinarne, prowadzone przez Grażynę i Mariana Baranowskich. W tym roku królowały potrawy z ziemniaków. “Danie Mariana” to zapiekane ziemniaki z sosem grzybowym. “Danie Grażyny” to prażoki czyli racuchy z gotowanych ziemniaków z dodatkiem mąki i omaszczone skwarkami z boczku i cebulką. Prażoki szybko zniknęły z talerzy. W trakcie spotkania były występy zespołu dziecięcego “Zaranka”, kabaretu “Na Ławeczce” a wieczór umiliło granie zespołu “Lotosy” i wspólne śpiewanie. Podczas spotkania uczestnicy opowiadali o historii Krynek, o obyczajach żydów kryńskich i przekazywali historie opowiadane im w dzieciństwie przez babcie (czasem mrożące krew w żyłach…). Odczytano fragmenty pamiętników „Moje wspomnienia” Jecheskiela Kotika, jednego z ojców literatury pięknej w jidysz. Oryginalna wersja pamiętników ukazała się w Warszawie w 1912. W Krynkach po raz pierwszy po polsku w przekładzie Joanny Czaban. Miło nam było gościć przypadkowych turystów z Kutna, którzy zwiedzali nasze mini-muzeum i zostali na warsztatach kulinarnych.
Kto nie był niech żałuje, a ci, którzy byli z pewnością zapamiętają ten wieczór do…. następnej “szarej godziny” w przyszłym roku 🙂 (tekst LJ, foto: K. Onoszko, A. Kopcińska)
Jecheskiel Kotik (ur. 25 marca 1847 w Kamieńcu Litewskim, zmarł 13 sierpnia 1921 w Warszawie) żydowski pisarz- pamiętnikarz, jeden z ojców współczesnej artystycznej literatury jidysz. Pierwszy tom jego wspomnień – “Majne zichrojnes” ukazał się w Warszawie w 1912. Przekładu fragmentu tych fascynujących zichrojnes dokonałam specjalnie na Kryńską di groje szo – szarą godzinę. Joanna Czaban z Krynek