Narodowe Święto Niepodległości 2018 w Krynkach (fotogaleria)

 W Krynkach uroczyście obchodziliśmy setną rocznicę Odzyskania Niepodległości. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się modlitwami za Ojczyznę w świątyniach prawosławnej i katolickiej. Uczestniczyły w nich poczty sztandarowe OSP Krynki i ZSS Krynki. Po Mszy Św. w kościele Św. Anny wierni przeszli na cmentarz katolicki na grób Nieznanego Żołnierza, by złożyć kwiaty, zapalić znicze i krótką modlitwą przy grobie podziękować wszystkim walczącym o wolność kraju. Główna uroczystość odbyły się przy Placu Jagiellońskim, zgromadziła wielu mieszkańców Krynek i gości.

Z okazji stulecia Niepodległej odsłonięto i wyświęcono pomnik – obelisk, poświęcony pamięci, tych którzy walczyli o Polskę na przestrzeni dziejów a zwłaszcza synom ziemi kryńskiej. Obelisk jest też symbolem naszej wdzięczności za Wolność i Niepodległość Ojczyzny. Autorem pomnika jest artysta plastyk Zbigniew Wasiluk. Wyświęcenia dokonali proboszczowie parafii: rzymskokatolickiej – ks. Marek Wiśniewski i prawosławnej – ks. Piotr Charytoniuk. Po przemówieniu Burmistrza Krynek Jolanty Gudalewskiej o godz 12.00 odśpiewaliśmy hymn państwowy a tym samym włączyliśmy się do akcji “Cała Polska śpiewa hymn”. Pani burmistrz wręczyła szczególnie zasłużonym flagi od prezydenta i pamiątkową publikację, wydaną z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości. Przedstawiciele instytucji działających na terenie naszej gminy złożyli wieńce pod pomnikiem zaś dzieci z ZSS w Krynkach pod kierunkiem wychowawczyni Jolanty Pul śpiewem zakończyły uroczystości przy pomniku.

Dalsza część świętowania jubileuszu odbyła się w sali Gminnego Ośrodka Kultury. Miłym zaskoczeniem była duża frekwencja – pokazuje to jak ważne jest dla Polaków Święto Niepodległości. Zaprezentowano widowisko muzyczno – historyczne “Drogi do wolności”, które zrobiło duże wrażenie i dostarczyło wzruszeń dla zgromadzonej publiczności. Widowisko zostało przygotowane przez zespoły działające w GOK – Pogodna Jesień, Exit, Kabaret Na Ławeczce i dzieci i młodzież z ZSS w Krynkach.   /L.J./