Maratony Kresowe “Na Tatarskim Szlaku”

Ponad czterystu zawodników z Polski, Litwy i Białorusi stanęło na starcie Maratonu Kresowego „Na Tatarskim Szlaku” w Krynkach.  Na głównym dystansie Maraton zwyciężyli Litwinka Sylvija Latozaite i Piotr Kirpsza z Sokółki, obydwoje reprezentujący drużynę Sprint SBR Bank Team. Był to powrót Maratonów Kresowych do Krynek. Właśnie tutaj w maju 2009r. Rozegrany został pierwszy w historii wyścig w tym cyklu. Od tego czasu odbyło się ponad siedemdziesiąt imprez!

Zawodnicy ścigali się na bardzo urozmaiconej i atrakcyjnej trasie poprowadzonej wokół Krynek przez Obszar Chronionego Krajobrazu Wzgórza Sokólskie. Były odcinki w głębokiej puszczy, rozległe, otwarte doliny rzek, klimatyczna, nadgraniczna wioska Ozierany i bardzo malowniczy odcinek Szlaku Ekumenicznego nad jeziorem Ozierany. Było także całkiem sporo w dół i w górę. Pierwszy, solidny podjazd był już kilometr po starcie. W sumie na dystansie Maraton liczącym 69km przewyższenie wyniosło około 800m.

Krynki są jednym z najstarszych miast Województwa Podlaskiego, prawa miejskie otrzymały już w 1425r. Miasteczko jest malowniczo położone wśród wzgórz na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej. To właśnie w Krynkach w 1434r. król Władysław Jagiełło spotkał się z wielkim księciem litewskiem Zygmuntem Kiejstutowiczem. Po bogatej historii pozostał m.in.  niezwykły układ urbanistyczny. Z Placu Jagiellońskiego, który stanowi centrum Krynek, odchodzi aż 12 ulic, a sam środek tworzy obecnie park miejski. Rynek w tym kształcie został zaprojektowany przez podskarbiego litewskiego Antoniego Tyzenhauza i włoskiego architekta Józefa de Sacco.

Przez teren gminy Krynki i Powiatu Sokólskiego prowadzi Szlak Tatarski Duży. Łączy dwa najstarsze, funkcjonujące ośrodki muzułmańskie w Polsce − Kruszyniany i Bohoniki. Wieś Kruszyniany została nadana Tatarom przez króla Jana III Sobieskiego w XVII wieku za udział w wojnie z Turkami, w której to wojska tatarskie stanęły po stronie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W centralnym punkcie miejscowości znajduje się zabytkowy, drewniany meczet z początku XIX wieku. Drugim nie mniej cennym zabytkiem jest miejscowy cmentarz muzułmański “mizar”, na którym  najstarszy nagrobek pochodzi z 1744 roku.

Na dystansie Maraton podium kobiet nawiązywało do zapisanego w trzech językach hasła Maratonów Kresowych „Pasja – Varžybos – Дружбa”, czyli „Pasja – Rywalizacja – Przyjaźń”, gdyż trzy stopnie podium zajęły zawodniczki z Litwy, Polski i Białorusi. Wygrała po raz jedenasty w sezonie Silvija Latozaite (Sprint SBR Bank Team). Na drugim stopniu podium stanęła zawodniczka BLU Cersanit Team Refleks Izabela Kłosowska, trzecie miejsce wywalczyła Tatjana Skurat z Brześcia.

Wśród mężczyzn na metę wjechali razem dwaj zawodnicy z drużyny Sprint SBR Bank Team Piotr Kirpsza i Sarunas Pacevicius z Kowna. Na najniższym stopniu podium stanął były kolarz zawodowy, ciągle zaskakujący znakomitą formą, Dariusz Zakrzewski (Mistral).

W Półmaratonie o ostatecznej kolejności wśród kobiet decydował sprinterski finisz trzech zawodniczek. Najszybsza okazała się Jolanta Myć (Bliska Team). Na drugim miejscu finiszowała juniorka z Brześcia Kristina Bialetskaja (Bikenroll), zaś trzecia była Klaudia Radziszewska (UKS Wygoda Peleton).

Wśród mężczyzn najszybszy był inny zawodnik z Brześcia Anatoli Chaburka. Na kolejnych miejscach finiszowali zawodnicy drużyny BLU Cersanit Team Refleks Łukasz Milewski i Wiktor Gindorowicz. Na najkrótszym dystansie Mini zwyciężyli dwunastolatkowie Marta Gawek z Ostrołęki (Klub Kolarski 24h) i Michał Koszykowski (UKS Wygoda Bliska Team).
Na mecie na zawodników czekali znakomici masażyści z Policealnej Szkoły Medycznej Educentrum z Białegostoku. Dla wszystkich wystąpił zespół Exit. Najmłodsi najpierw ścigali się w wyścigu Mikro, a potem znakomicie bawili pod okiem profesjonalnych animatorek.

Organizację Maratonu Kresowego „Na Tatarskim Szlaku” w Krynkach wsparło Starostwo Powiatowe w Sokółce, Nadleśnictwo Krynki, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwali policjanci oraz funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krynkach.

Zgodna współpraca samorządowców różnych szczebli przy wspieraniu organizacji imprezy znalazła odbicie przy wręczaniu nagród, medali i pucharów. Zwycięzców wyścigu nagradzali: burmistrz Krynek Jolanta Gudalewska, Starosta Sokólski – Piotr Rećko, Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego, a jednocześnie Prezes Podlaskiego Okręgowego Związku Kolarskiego – Franciszek Budrowski, Wicestarosta – Jerzy Białomyzy, Radna Powiatu – Bożena Jelska-Jaroś,  Nadleśniczy Nadleśnictwa Krynki – Andrzej Romaniuk oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Krynkach – Józef Czarniecki.

Finałowy Maraton Kresowy odbędzie się 3 października w nadbużańskich Serpelicach w gminie Sarnaki. Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl