“Dni Otwarte Funduszy Europejskich” (foto)

W dniach 10-12 maja 2019 GOK Krynki przystąpił do ogólnopolskiej akcji “Dni Otwartych Funduszy Europejskich”. Właśnie z funduszy europejskich zrobiono w synagodze (dawne kino) remont pomieszczenia oraz zakupiono wyposażenie i utworzono przestrzeń kulturalną, która została poświęcona pamięci społeczności żydowskiej z Krynek.

W godzinach 10-18 można było zwiedzić wystawę, obejrzeć prezentację, z czego skorzystali nauczyciele i uczniowie z ZSS w Krynkach. W ramach Dni Otwartych odbył się koncert dziecięcego zespołu “Zaranka”,  który śpiewał pieśni w językach polskim, białoruskim i jidysz. Dzieci solidnie przygotowane przez Lilię Żylińską i Joannę Czaban dały piękny koncert. 

W niedzielę obejrzeliśmy spektakl Teatru “Exit” z Krakowa pn. “Genesis” – adaptację Księgi Rodzaju w wykonaniu grupy niepełnosprawnych aktorów. Wrażenie robiła scenografia, muzyka “na żywo” i śpiew Marka Piekarczyka. Po spektaklu odbyła się rozmowa dotycząca tego, w jaki sposób dziś przyjmujemy przesłanie z Biblii i czy jest na nie miejsce w naszym życiu. Rozmowę prowadził Marcin Jakimowicz zaś gośćmi specjalnymi byli: pan Roman Koper i Bawer Aondo-Akaa. Również “aktorzy” podzielili się z publicznością swoimi odczuciami na temat granego przez nich przedstawienia. Miłym zaskoczeniem była duża frekwencja  na spektaklu. Może to magia nazwiska (Marek Piekarczyk) a może potrzeba przeżywania wyższych doznań artystycznych to sprawiła…. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili naszą placówkę podczas “Dni Otwartych”. 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partner Fundacja PZU.”