Stół wielkanocny

Wspólnie z członkiniami KGW Krynkowianie chcemy prezentować porady dotyczące wielu aspektów życia domowego. Jako, że święta Wielkanocne są tuż tuż, pierwsza prezentacja dotyczy przygotowania stołu do śniadania wielkanocnego. Niby każda gospodyni wie jak rozłożyć obrus, rozstawić zastawę stołową, udekorować stroikiem, ale w tej prezentacji dowiemy się jak zrobić bardziej okazale taki stół.. Co prawda w internecie jest mnóstwo takich porad, ale my korzystamy z fachowej wiedzy członkini miejscowego KGW. Baza stołu jest jak blejtram, na którym malujemy obraz, tyle, że zamiast farb używamy zastawy stołowej, sztućców, elementów dekoracyjnych. Wygląd stołu zależny będzie od tego, co zamierzamy pokazać, od pory roku, od okoliczności, świąt. Do dekoracji wykorzystujemy sezonową roślinność.

Rozróżniamy dwa rodzaje stołów:

1. Stół biesiadny “szwedzki”, ma on większą dowolność w ozdabianiu, musi mieć podwyższenie, tak, aby wyeksponować piętrowo różne potrawy, musi mieć szerokość 1, 40 m po to, aby rozmieścić potrawy. Na stole bankietowym nie ustawiamy zastawy stołowej, sztućców – do tego służy inne miejsce.( Przykład stołu biesiadnego wraz z potrawami wielkanocnymi można zobaczyć na stronie KGW Krynkowianie)

2. Stół zasiadany, czyli stół typowy dla domu, od środka dekoracja jest rozciągnięta po przekątnych, dwustronnie ułożona zastawa, a środek służy do ustawienia potraw. Charakteryzuje go powtarzalność zdobienia i ustawienia zastawy I taki właśnie stół zasiadany przygotowany przez KGW Krynkowianie widzimy na zdjęciach. Stół zdobi zastawa stołowa i sztućce przyniesione z domów przez panie z KGW, często są to pamiątkowe przedmioty sprzed ponad pół wieku. Każda z pań przyniosła do dekoracji stołu to co miała w zapasach domowych, elementy dekoracyjne o wartości sentymentalnej. I z tego powstał przykładowy stół do śniadania wielkanocnego.

Zapraszamy do zainspirowania się pomysłem przygotowania stołu. Dziękujemy paniom z KGW Krynkowianie za inspirację, mamy nadzieję na dalszą współpracę.