15 sierpnia to ważna data w naszej historii i tradycji. W tym roku przypada 100 rocznica Bitwy Warszawskiej, którą zwyczajowo nazywa się Cudem nad Wisłą. Stracie zbrojne miało miejsce w dniach 13-15 sierpnia pomiędzy Rosją Radziecką, a Polską na przedpolach Warszawy, było decydującą bitwą w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku.
W tym dniu obchodzimy też Święto Wojska Polskiego. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadzone ustawą Sejmu w 1992 roku, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.
Innym, ważnym świętem, jakie przypada na dzień 15 sierpnia jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, zwyczajowo nazywane Matki Boskiej Zielnej. Zielnej, od kwiecia, ziół, które tego dnia święciło się w kościołach. Poświęcony bukiet miał liczne zastosowania np. w razie chorób ludzkich, czy zwierząt gospodarskich. Święcono wszelkie zioła, dodawano zboża, warzywa i owoce. Kult Maryjny, który też wyraża ludową wizję świata. Dziś święcone bukiety to bardziej symbol i zachowanie tradycji. To święto jest ważne dla rolników, bo jak dawniej mawiano- „na Wniebowzięcie zakończone żęcie”. Rolnicy czcili to święto Zielnej, nawet jak nie było go w kalendarzu świąt oficjalnych. Przywrócono je oficjalnie w 1991 roku, po kilkudziesięciu latach przerwy. (LJ)