Obchody 162. Rocznicy Powstania Styczniowego

W dniu dzisiejszym spotkaliśmy  się w Podlipkach i Borsukowiźnie,  aby pomodlić się i oddać hołd ofiarom walk powstańczych 1863 roku. Obchodzenie rocznicy Powstania Styczniowego ma  ogromne znaczenie, bo to czas, kiedy możemy przypomnieć sobie o odwadze i poświęceniu naszych przodków, którzy walczyli o wolność i niepodległość. To także okazja, żeby pielęgnować patriotyzm, uczyć młodsze pokolenia o wartościach tj. Bóg, Honor, Ojczyzna. Dla wielu to także sposób na wyrażenie dumy z naszej historii i tożsamości narodowej. Spotkaliśmy  się  w miejscu szczególnym — tu, gdzie 162 lata temu rozegrała się historia, która na zawsze zapisała się w pamięci naszego regionu. Tu w Borsukowiźnie 25 kwietnia 1863 roku zginął Jan Kłusewicz – powstaniec, patriota, człowiek, który do końca pozostał wierny Polsce. Grób Jana Kłusewicza jest miejscem pamięci, refleksji i zadumy nad losem wszystkich powstańców, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny. Wspomnijmy  mieszkańców ziemi kryńskiej i okolic, walczących w Powstaniu Styczniowym:

Józef Radel, rolnik i kowal z Borsukowizny. Mając 20 lat związał się z ruchem powstańczym na naszych terenach. W swojej kuźni potajemnie wykuwał kosy, piki i szable dla powstańców. Uczestnik bitwy pod Piereciosami. Po przegranej walce wydostał się z okrążenia i ukrywał się w uroczysku leśnym Czerwone Bagno i Czortowa Chata koło Sosnowika. Po donosie miejscowego konfidenta został ujęty przez kozaków i osadzony w więzieniu. Skazany na 15 lat zsyłki na Syberię. Po odbyciu kary powrócił do wsi w 1878 roku. Zmarł w 1920r. w wieku 77 lat.

  •  Bazyli Kłusewicz z Lipowego Mostu – za udział w powstaniu torturowany przez Kozaków, jednak nikogo nie wydał.
  • Konstanty Radziewicz z Podlipek- uczestnik powstania koło wsi Nowosiółki uciekł ze szpitala i wrócił do wsi.
  •  Jan Kurcewicz z Krynek – za udział w powstaniu aresztowany i zesłany do smoleńskiej karnej kompanii.
  • Władysław Bułatewicz z Lipowego Mostu – oddał powstańcom cały swój majątek a za udział w ruchu powstańczym zesłany na Sybir.
  •  Platon Korybut-Daszkiewicz – dziedzic majątku Górka, za udział w powstaniu aresztowany i osadzony w więzieniu w Grodnie, skąd wyszedł po 2 latach ciężko chory.
  •  Konrad Korybut-Daszkiewicz – ranny w powstaniu dostał się do niewoli; skazany na karę śmierci, która została zamieniona na dożywotnią zsyłkę na Sybir do kopalni srebra w guberni Tobolskiej.
  •  Jan Tadeusz de Virion – za pomoc powstańcom wtrącony do więzienia w Grodnie.
  •  Stanisław de Virion, syn Jana Tadeusza – za pomoc okazaną oddziałom powstańczym wtrącony do więzienia w Grodnie.  

 Cześć Ich Pamięci!

Dziękujemy wszystkim, którzy kultywują  pamięć o powstańcach  – kapłanom, nauczycielom, uczniom, służbom mundurowym, rodzicom, harcerzom, władzom lokalnym, seniorom. Dziękujemy za obecność i za to, że historia nie znika w ciszy, ale żyje w  sercach.

Zapraszamy do lektury dwu-częściowego artykułu „Śladami Powstańców” z Biuletynu wydawanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Podlipki- Minkowce z 1994 r., umieszczonego na stronie www.gok-krynki.pl